Vienas iš esminių pasirinkimų žmogaus gyvenime yra profesinės karjeros pasirinkimas. Ji nulemia asmens situaciją darbo rinkoje, kuri gali būti sėkminga arba nesėkminga tiek ekonominiu, tiek ir psichologiniu požiūriu. Profesinės karjeros rinkimasis, planavimas ir valdymas apima visą sąmoningą žmogaus gyvenimą. Pasirengimas pasirinkti profesiją nėra vienpusis, vien asmeninis procesas, jis tik yra individualus. Šis procesas Lietuvos mokyklose organizuojamas per vieningą ikimokyklinio, pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo sistemą. Todėl labai svarbu kuo anksčiau vaikams pristatyti kuo daugiau profesijų. O geriausia pradėti nuo artimiausios aplinkos.
Per šiuos mokslo metus 1C klasės mokiniai aktyviai tyrinėjo darbo ir profesijų pasaulį. Tai padaryti padėjo mokinių tėvai.
Kaip pristatyti menininko profesiją? Pasikviesti Haroldo mamą Iną Kazariną. Mūsų klasės vaikams šauniai pravedė technologijų pamoką. Vaikai iš popieriaus gamino voriuką, iš čiulpinuko – vaiduokliuką. Mokiniai klausė pamokymų, dirbo su didžiausiu malonumu.
Kūrybingi ne tik tėveliai, bet ir seneliai. Mūsų klasės viešnia – Edvardo močiutė Ingrida Paulauskienė. Vedė dailės pamoką pavasario tema – Piešimas druska. Mokiniai piešė lipalo pagalba, barstė druska ir liejo akvarele. Rezultatas – lyg ankstyvo pavasario apšalusios gėlės ar namai.
Močiutė Ingrida pasiūlė pasidaryti ir Velykinį darbelį iš plastilino, tualetinio popieriaus, flomasterių ir vandens. Papuošė gamtine priemone. Vaikai susidomėję darbavosi net dvi pamokėles. Džiaugėmės, jog darbeliai pavyko net tiems vaikams, kuriems sunkiau sekėsi dailė, technologijos.
Muzikos pamoka vyko netradicinėje erdvėje – Palangos St. Vainiūno meno mokykloje. Vedė Marijaus tėtis – saksofono mokytojas Raimundas Žilius. Apžiūrėję mokyklą, pasigrožėję meno kūriniais, buvome pakviesti į koncertų salę. Mokiniai klausėsi tėčio pasakojimų apie muziką, įvairius muzikos instrumentus. Sudarėme klasės orkestrą. Ypač daug gerų emocijų vaikai patyrė grodami mušamaisiais instrumentais.
Lėjos tėtis – Lietuvos krepšininkas Šarūnas Vasiliauskas. Papasakojo apie savo vaikystę. Mokiniams, norintiems pasiekti rezultatų, akcentavo apie discipliną, pasakojo, jog reikia įdėti daug darbo ir pastangų. Taip pat mokė, jog reikia klausyti tėvelių, senelių pamokymų. Po prisistatymo Lėjos tėtis smagiai pravedė apšilimą. Pamokė įvairių pratimų su krepšinio kamuoliais. O kūno kultūros pamokos pabaigoje vaikai žaidė komandinį žaidimą, kuris sutelkė visą klasės kolektyvą.
O prieš Velykų atostogas 1C klasės mokiniams pamokėlę apie dantukų priežiūrą vedė ir Lėjos mama odontologė Martyna Mickutė. Moteris pradžioje paprašė vaikų pasidalinti savo patyrimais, kaip jie rūpinasi savo dantukais. Išklausiusi paaiškino, kas yra teisinga, kas ne, kiek laiko reikia skirti dantukų valymui. Vaikai sužinojo, kokios kitos priemonės, be dantų šepetėlio, ateina į pagalbą prižiūrint dantukus, kad labai svarbu valyti ne tik dantukus, bet ir liežuvį.
Pamokėlės metu viešnia, norintiems sužinoti, ar tinkamai valo dantukus, davė sukramtyti specialias tabletes, kurios burnos ertmę nudažo mėlynai. Ši procedūra vaikams sukėlė ypač daug juoko ir linksmų emocijų. Pamokos pabaigoje mokiniai gavo diplomus už papildytą žinių bagažą apie burnos ir dantukų sveikatą.
Kas yra verslas? Koks žmogus yra verslininkas? Kokiomis savybėmis turi pasižymėti? Į šiuos ir daugiau klausimų atsakė Noros tėvelis – verslininkas Saulius Jonauskas. Mokiniams papasakojo, kad pirmiausia reikia pozityviai nusiteikti dienai, darbui, mokslams. Turėti idėją, kurią gali sukurti ir ją parduoti. Kartu su mokiniais išskyrė pagrindines žmoniškąsias savybes, kurių reikia verslininkui. Pabrėžė, jog mokykloje taip pat ugdomos šios savybės: darbštumas, sąžiningumas, drąsumas, punktualumas… Taip pat akcentavo, jog reikia turėti tikslą, jo siekti, nenuleisti rankų. Verslininką palygino su laivo kapitonu. Svarbi ir komanda, bendradarbiavimas bei gera reklama.
Temą apie verslumą pratęsėme Vydmantuose įmonėje „Skardeka”. Mus maloniai sutiko Milos tėveliai Greta ir Aurimas Tamošaičiai. Su mokiniais pakartojo, kas yra verslas, koks žmogus yra verslininkas. Tėveliai papasakojo apie pagrindinę žaliavą – skardą. Minėjo, kaip kūrė šį verslą, kaip plėtojo, kaip daug dirbo. Lankėmės gamybinėse patalpose. Įrenginių pagalba pademonstravo, kaip lankstomos, karpomos skardos. Kiekvienam vaikui leido pabandyti tai atlikti. O Visuomeninio ugdymo pamokoje pirmokai pristatė savo verslo idėjas.
Noriu padėkoti tėveliams už pagalbą organizuojant šias profesinio ugdymo pamokas.
Mokytoja Reda Gulbinskienė