Kovo mėnesį vykusiame 28-ajame respublikiniame jaunųjų tyrėjų konkurse „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“ išskirtinai sėkmingai pasirodė Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos 8 klasės mokinės Kamilė Mončytė ir Laima Kairytė. Talentingos mokinės pelnė I vietą, įrodydamos savo mokslinį smalsumą ir gebėjimą analizuoti supančią aplinką. Jų darbas apie LED šviesos spektro ir mirksėjimo dažnio įtaką augalų fotosintezei ne tik sulaukė ypatingo komisijos dėmesio, bet ir išsiskyrė inovatyviu požiūriu bei praktiniu pritaikomumu.
Be to, šis darbas yra tęstinis – praėjusiais metais merginos pristatė pirmąją tyrimo dalį, kurioje analizavo LED šviesos spalvos ir mirksėjimo dažnio įtaką sėjamosios pipirnės fotosintezei. Jų pirmasis darbas taip pat pelnė I vietą tame pačiame konkurse, o šių metų tyrimas dar labiau išplėtė jų atradimus.
Apie konkursą
Respublikinis jaunųjų tyrėjų konkursas „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“ kasmet pritraukia moksleivius iš visos Lietuvos, kurie pristato įvairius tiriamuosius darbus gamtos, technologijų, socialinių mokslų ir kitose srityse. Šiais metais konkurse dalyvavo 96 jaunieji tyrėjai, pateikę daugiau nei 60 tiriamųjų darbų. Po kruopščios atrankos į finalinį etapą pateko 43 geriausi darbai, tarp kurių buvo ir Kamilės bei Laimos tyrimas. Jų darbas buvo įvertintas kaip vienas inovatyviausių ir geriausiai argumentuotų, todėl pelnė aukščiausią apdovanojimą.
Apie tyrimą: LED šviesa ir augalų augimas
Kamilės ir Laimos atliktas tyrimas yra tęstinis – praėjusiais metais jos nagrinėjo LED šviesos spalvos ir mirksėjimo dažnio įtaką sėjamosios pipirnės fotosintezei. Šių metų darbe jos išplėtė tyrimą ir siekė įvertinti, kaip pridėtinės oranžinė ir rožinė šviesos spalvos bei skirtingo dažnio mirksėjimas veikia daugiamečių saulučių fotosintezės efektyvumą bei energijos sąnaudas.
Tyrimo metu buvo naudojami skirtingų spalvų LED šviestuvai, įskaitant tradicinius mėlynos ir raudonos spalvos diodus bei papildomai integruotus oranžinius ir rožinius LED’us. Mokinės stebėjo, kaip įvairūs apšvietimo parametrai veikia augalų deguonies išskyrimą ir anglies dioksido pasisavinimą, naudodamos modernius Vernier Go Direct® jutiklius.
Rezultatai parodė, kad mirksinti šviesa padidino augalų fotosintezės intensyvumą – augalai geriau pasisavino anglies dioksidą ir išskyrė daugiau deguonies. Be to, apšvietimas oranžine ir rožine šviesa taip pat teigiamai veikė fotosintezės procesą. Taip pat nustatyta, kad mirksinti šviesa padeda taupyti energiją – specialiai sukonstruoti LED šviestuvai sunaudojo mažiau elektros energijos nei tradiciniai augalų auginimui naudojami šviestuvai.
Konkurso svarba ir mokyklos pasididžiavimas
„Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“ – tai prestižinis jaunųjų tyrėjų konkursas, kasmet suburiantis talentingus mokinius iš visos Lietuvos. Konkurso dalyviai pristato tiriamuosius darbus, nagrinėjančius gamtos, technologijų, socialinius ir kitus mokslo reiškinius. Kamilės ir Laimos darbas išsiskyrė originalumu, gilumine analize bei praktiniu pritaikomumu, todėl buvo įvertintas aukščiausiu apdovanojimu.
Šis laimėjimas – ne tik merginų, bet ir jų tiriamojo darbo vadovo biologijos mokytojo Gintvilo Baranausko, puoselėjančio mokinių norą tyrinėti, kurti ir domėtis mokslu, atkaklaus darbo rezultatas.
Sveikiname Kamilę Mončytę ir Laimą Kairytę ir jų mokytoją Gintvilą Baranauską su puikiu pasiekimu bei linkime sėkmės tolimesniuose tyrinėjimuose!